Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Skanseny niedziela, 28.04.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Skanseny
Sądecki Park Etnograficzny Drukuj Email
Oceny:  / 26 
» Skanseny, Nowy Sącz (21263, 3.64)   
Czytaj więcej...33-300 Nowy Sącz, ul. B. Wieniawy-Długoszowskiego 83 b, tel. 18 441 44 12, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Skansen regionalny, prezentujący architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową historycznej Sądecczyzny. Na ok. 20-hektarowym obszarze Parku znajduje się 75 obiektów, zgrupowanych w kilkunastu zespołach oraz amfiteatr leśny. Jest to 9 wielobudynkowych zagród chłopskich, 4 zagrody jednobudynkowe, XVII- wieczny dwór szlachecki (z unikalną polichromią we wnętrzach), folwark dworski, XVIII-wieczne obiekty sakralne: kościół rzymskokatolicki, cerkiew greckokatolicka (z XIX-wieczną plebanią), zbór protestancki, a ponadto szkoła ludowa, osada Cyganów Karpackich, sektor kolonostów józefińskich, budynki przemysłu wiejskiego (kuźnia, olejarnia, wiatraki itp.). W większości obiektów znajduje się stała ekspozycja wnętrz obejmująca łącznie 99 pomieszczeń mieszkalnych, gospodarczych i przemysłowych, a w świątyniach - sakralnych. Odtworzone zostały także stare wiejskie warsztaty rzemieślnicze.

Czytaj więcej...
 
Sieradzki Park Etnograficzny Drukuj Email
Oceny:  / 8 
» Skanseny, Zduńska Wola (14729, 2.56)   
Czytaj więcej...98-200 Sieradz, ul. Grodzka 1, tel. 43 822 59 18, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Sieradzki Park Etnograficzny położony jest przy ul. Grodzkiej 1, między Żegliną a Zalewem Paradzianka, w pobliżu "Wzgórza Zamkowego". Na uwagę zasługuje zagroda z przełomu XIX i XX wieku, zrekonstruowana na bazie obiektów pochodzących z różnych miejscowości, z zachowaniem układu typowego dla wsi sieradzkiej. W jej skład wchodzą: chałupa szerokofrontowa z Sieradza - Męki z 2 poł. XIX wieku, stodoła z Rudy pochodząca z początku XX wieku, budynek inwentarsko - gospodarczy (obórka z wozownią) pochodzący ze wsi Wiertelaki gm. Brąszewice z przełomu XIX i XX wieku oraz sołek drewniany - "kumora" z około 1810 r. pochodzący z Brąszewic Zabrodzia. Kolejnym elementem architektonicznym, który znajduje się na terenie SPE jest wiata ekspozycyjna, w której prezentowane są narzędzia rolnicze.

Czytaj więcej...
 
Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej Drukuj Email
Oceny:  / 12 
» Skanseny, Pszczyna (17971, 3.22)   
Czytaj więcej...
Fot. Iwona Baron
43-200 Pszczyna, ul. Parkowa, tel. 0604 508 718, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Zagroda Wsi Pszczyńskiej powstała w 1975 roku i jest jedną z wielu atrakcji Zabytkowego Parku Pszczyńskiego. Skansen mieści się na terenie o powierzchni 2 ha na terenie Parku Kolejowego (dziś zwany Dworcowym). W skład ekspozycji wchodzą m.in.: szopa na siano z Frydku (kasa), brama wejściowa z Gołkowic (dawniej brama kościelna), stodółka z Kobielic, masztalnia z Wisły Wielkiej, spichlerz dworski z Czechowic, wozownia z Miedźnej, stodoła z Kryr, pasieka, studnia z Łąki, spichlerz z Dębiny, młynek wietrzny z Zebrzydowic, chałupa z Grzawy, kuźnia z Goczałkowic, neogotycka kapliczka słupowa z Poręby. Wewnątrz budynków zgromadzono dawne narzędzia, urządzenia, np. kolekcję dawnych narzędzi kowalskich, młockarnie, urządzenia do wiązania słomy, młynek do mielenia zboża oraz narzędzia rzemieślnicze, kilka wialni do czyszczenia zboża, żarna, sitka do przesiewania ziarna.

Czytaj więcej...
 
Skansen archeologiczny Grodzisko w Sopocie Drukuj Email
Oceny:  / 29 
» Skanseny, Sopot (29235, 5.05)   
Czytaj więcej...81-715 Sopot, ul. Haffnera 63, tel. 58 322 21 12, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

W skansenie archeologicznym prezentowane są stałe elementy odtwarzanej zabudowy grodziska: brama, fragment wału, chaty, półziemianki i zagrody dla zwierząt. Zwiedzający mogą zapoznać się z wynikami prowadzonych tu przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku badań, dzięki którym możemy dziś wiele powiedzieć na temat historii sopockiego grodziska, warunków życia i codziennych zajęć zamieszkującej go ludności, dawnych rzemiosł, uzbrojenia oraz ówczesnych sposobów wznoszenia fortyfikacji i domostw. Z uwagi na położenie tego obiektu w centrum miasta - uzdrowiska, grodzisko jest nie tylko ciekawym miejsce rekreacji ale przede wszystkim doskonałym miejscem dla popularyzacji historii i zabytków kultury wczesnośredniowiecznych Pomorzan. To właśnie w tym miejscu odbywają się prezentacje rzemiosł, pokazy walk rycerskich na miecze i topory, strzelanie z łuku.

Czytaj więcej...
 
Skansen Budownictwa Drewnianego w Szymbarku Drukuj Email
Oceny:  / 41 
» Skanseny, Kościerzyna (42788, 7.81)   
Czytaj więcej...
Fot. Arkadiusz R. Bujak
83-315 Szymbark, ul. Szymbarskich Zakładników 12, tel. 58 684 69 33, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Skansen w Szymbarku (oficjalna nazwa Centrum Edukacji i Promocji Regionu - CEPR) posiada na swoim terenie wiele obiektów, nie zawsze mają mających charakter muzealny. W Muzeum Ciesielstwa wystawione są różnego rodzaju narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, furmańskie, medyczne i gospodarstwa domowego z okresu od XVIII w. do wybuchu II wojny światowej. Zobaczyć tu można liczącą około 200 lat tokarko-kopiarkę do wyrobu szprych do kół wozów czy dentystyczny przyrząd do wiercenia zębów na napęd nożny sprzed 150 lat. Większość tych eksponatów pochodzi z muzeum kaszubskiego. Największym zainteresowaniem cieszą się jedna takie obiekty jak: Dom do góry nogami - symbol obalenia komunizmu, Najdłuższa deska świata - 36 m i 83 cm, Dom Sybiraka - drewniany dom przywieziony spod Irkucka i na nowo złożony w Szymbarku.

Czytaj więcej...
 
««  start   « poprzednia    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   następna  »   koniec »»

Pozycje: 31 - 35 z 58
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż